Anglia: pomnik polskich żołnierzy oblany czerwoną farbą. Sprawców szuka policja

W Grimsby we wschodniej Anglii pomazano czerwoną farbą tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy z Pułku Ułanów Karpackich, który po II wojnie światowej przez pewien czas stacjonował w tym mieście - podał miejscowy dziennik "Grimsby Telegraph". Tablica znajduje się w miejskim parku Weelsby Woods i została postawiona w 2011 r. przez Anglo-Polish Society. Na pomniku widnieje motto "Za naszą i waszą wolność" w języku polskim i angielskim.

2021-06-11, 13:43

Anglia: pomnik polskich żołnierzy oblany czerwoną farbą. Sprawców szuka policja
Policja szuka sprawców dewastacji pomnika polskich żołnierzu w Grimsby. Foto: Twitter/@HumberbeatNEL

Jak widać na zamieszczonych przez gazetę zdjęciach, tablica pomazana jest farbą w sprayu, przez co stała się zupełnie nieczytelna, a dodatkowo na każdej z twarzy żołnierzy są plamy, wyglądające jakby strzelano do nich z pistoletu do paintballa. Na razie nie jest jasne, czy ten akt wandalizmu miał podłoże narodowościowe. Policja apeluje o pomoc, jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat zdarzenia.

Powiązany Artykuł

ntpo_663x364.jpg
Polacy na frontach II wojny światowej

Tablica, która znajduje się w miejskim parku Weelsby Woods została postawiona w 2011 r. przez Anglo-Polish Society, a na pomniku widnieje motto "Za naszą i waszą wolność" w języku polskim i angielskim. Powstanie tablicy wsparły lokalne władze North East Lincolnshire oraz różne grupy brytyjskich weteranów, zaś w ceremonii jej odsłonięcia uczestniczyli żyjący weterani pułku i ich krewni.

W pobliżu tablicy znajduje się wykonana z drewna rzeźba niedźwiadka Wojtka, maskotki 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, który po wojnie również trafił do Wielkiej Brytanii.

Z Afryki przez Włochy do Wielkiej Brytanii

Pułk Ułanów Karpackich uczestniczył m.in. w walkach w Afryce, w tym w bitwie o Tobruk, oraz w kampanii we Włoszech, w tym w bitwie o Monte Cassino. Po zakończeniu II wojny światowej został w lipcu 1946 r. przeniesiony do Wielkiej Brytanii i przez prawie rok stacjonował w obozie w Weelby Woods. Rozformowany został w lipcu 1948 r.

REKLAMA

Czytaj także: 

Ponieważ żołnierze nie mogli wrócić do Polski, która dostała się do sowieckiej strefy wpływów, większość z nich pozostała w Wielkiej Brytanii. Jak pisze "Grimsby Telegraph", w mieście i okolicach ostatecznie osiedliło się około tysiąca żołnierzy. Potomkowie części z nich nadal tam mieszkają.

src="http://static.prsa.pl/2c9cd5d3-53ff-4dee-a5cd-62a56f784a73.file"


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej